HCM1103-220-R
HCM1103-220-R
HCM1103-220-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HCM1103-220-R
  • Description
    FIXED IND 22UH 3A 99 MOHM SMD
  • Delivery Services
22 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3 A 99mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
HCM1103-220-R
RoHS Status RoHS Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Iron Powder
Inductance 22 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3 A
Current - Saturation (Isat) 5A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 99mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.437" L x 0.394" W (11.10mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)