HCM1104-3R3-R
HCM1104-3R3-R
HCM1104-3R3-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HCM1104-3R3-R
  • Description
    FIXED IND 3.3UH 10A 11.8MOHM SMD
  • Delivery Services
3.3 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 10 A 11.8mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
HCM1104-3R3-R
Series HCM1104
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status RoHS Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Iron Powder
Inductance 3.3 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 10 A
Current - Saturation (Isat) 16A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 11.8mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.437" L x 0.394" W (11.10mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)