HCM1103-2R2-R
HCM1103-2R2-R
HCM1103-2R2-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HCM1103-2R2-R
  • Description
    FIXED IND 2.2UH 13A 9 MOHM SMD
  • Delivery Services
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 13 A 9mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
HCM1103-2R2-R
Series HCM1103
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Iron Powder
Inductance 2.2 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 13 A
Current - Saturation (Isat) 16A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 9mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.437" L x 0.394" W (11.10mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)