HD60125-10
Manufacturer
Sensata-CrydomDescription
SSR RELAY SPST-NO 125A 48-660V
Datasheet
DatasheetPackage
Hockey Puck
Request for Quotation
HD60125-10
lmages are for reference only.HD60125-10
SSR RELAY SPST-NO 125A 48-660V
DatasheetHockey Puck
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Solid State SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck
HD60125-10
| Category | Relays - Solid State Relays SSR - |
| Manufacturer | Sensata-Crydom |
| Series | HD60 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Circuit | SPST-NO (1 Form A) |
| Output Type | AC |
| Voltage - Input | 3 ~ 32VDC |
| Voltage - Load | 48 V ~ 660 V |
| Load Current | 125 A |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 80°C |