HD60125K
Manufacturer
Sensata-CrydomDescription
SSR RELAY SPST-NO 125A 48-660V
Request for Quotation
HD60125K
lmages are for reference only.HD60125K
SSR RELAY SPST-NO 125A 48-660V
HD60125K
| Circuit | SPST-NO (1 Form A) |
| Output Type | AC, Zero Cross |
| Voltage - Input | 3 ~ 32VDC |
| Voltage - Load | 48 V ~ 660 V |
| Load Current | 125 A |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 80°C |
| Package / Case | Hockey Puck |
| Supplier Device Package | - |
| Approval Agency | CE, CSA, cURus, TUV |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Base Product Number | HD6012 |
| On-State Resistance (Max) | - |
| Product Attribute |  |
| Part Number | HD60125-10 | HD60125G | HD60125K-10 | HD60125KT |
| Manufacturer | Sensata-Crydom | Sensata-Crydom | Sensata-Crydom | Sensata-Crydom |
| RoHS Status | RoHS Compliant | RoHS Compliant | RoHS Compliant | RoHS Compliant |
| Description | SSR RELAY SPST-NO 125A 48-660V | SSR RELAY SPST-NO 125A 48-660V | SSR RELAY SPST-NO 125A 48-660V | SSR RELAY SPST-NO 125A 48-660V |