HQ0805CG1R0B500
Manufacturer
MeritekDescription
CAP CER 1PF 50V C0G/NP0 0805
Datasheet
DatasheetPackage
0805 (2012 Metric)
Request for Quotation
HQ0805CG1R0B500
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
1 pF ±0.1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
HQ0805CG1R0B500
| Category | Capacitors - Ceramic Capacitors - |
| Manufacturer | Meritek |
| Series | HQ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 1 pF |
| Tolerance | ±0.1pF |
| Voltage - Rated | 50V |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | High Q, Low Loss |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension | 0.083" L x 0.049" W (2.10mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.037" (0.95mm) |