HQ0805CG1R5B513
HQ0805CG1R5B513
HQ0805CG1R5B513
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HQ0805CG1R5B513
  • Manufacturer
    Meritek
  • Description
    HC Series | 1KV~4KV High Voltage
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0805 (2012 Metric)
  • Delivery Services
1.5 pF ±10% Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
HQ0805CG1R5B513
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Meritek
Series HC
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Capacitance 1.5 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated -
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.083" L x 0.049" W (2.10mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)