HQ0805CG3R9C500
HQ0805CG3R9C500
HQ0805CG3R9C500
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HQ0805CG3R9C500
  • Description
    HQ Series | 16~630V High-Q MLCC
  • Delivery Services
3.9 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
HQ0805CG3R9C500
RoHS Status
Capacitance 3.9 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.083" L x 0.049" W (2.10mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)