HSMR-C120
HSMR-C120
HSMR-C120
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HSMR-C120
  • Manufacturer
    Broadcom Limited
  • Description
    LED BLUE CLEAR CHIP SMD R/A
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2-SMD, No Lead
  • Delivery Services
Blue 473nm LED Indication - Discrete 3.4V 2-SMD, No Lead
Quick Inquiry
HSMR-C120
Get the Price Now!
Specifications
Category Optoelectronics - LED Indication Discrete -
Manufacturer Broadcom Limited
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Color Blue
Configuration Standard
Lens Color Colorless
Lens Transparency Clear
Millicandela Rating 55mcd
Lens Style Rectangle with Domed Top
Lens Size 1.20mm x 0.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.4V
Current - Test 20mA
Viewing Angle 155°
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant 473nm
Wavelength - Peak 469nm
Features -
Package / Case 2-SMD, No Lead
Supplier Device Package Chip LED
Size / Dimension 1.60mm L x 1.00mm W
Height (Max) 0.60mm