HSMR-CL25
HSMR-CL25
HSMR-CL25
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HSMR-CL25
  • Manufacturer
    Broadcom Limited
  • Description
    LED BLUE DIFFUSED SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0603 (1608 Metric)
  • Delivery Services
Blue 473nm LED Indication - Discrete 2.85V 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
HSMR-CL25
Get the Price Now!
Specifications
Category Optoelectronics - LED Indication Discrete -
Manufacturer Broadcom Limited
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Color Blue
Configuration Standard
Lens Color White
Lens Transparency Diffused
Millicandela Rating 18mcd
Lens Style Rectangle with Flat Top
Lens Size 1.10mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.85V
Current - Test 5mA
Viewing Angle 120°
Mounting Type Surface Mount
Wavelength - Dominant 473nm
Wavelength - Peak 469nm
Features -
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package Chip LED
Size / Dimension 1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max) 0.25mm