IB050E096T40N1-00
IB050E096T40N1-00
IB050E096T40N1-00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    IB050E096T40N1-00
  • Manufacturer
    Vicor Corporation
  • Description
    DC DC CONVERTER 9-15V 300W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Eighth Brick
  • Delivery Services
Intermediate Bus Converter DC DC Converter 1 Output 9 ~ 15V 40A 36V - 60V Input
Quick Inquiry
IB050E096T40N1-00
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Vicor Corporation
Series VI Brick® IBC (500W)
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Intermediate Bus Converter
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Voltage - Input (Max) 60V
Voltage - Output 1 9 ~ 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 40A
Power (Watts) 300 W
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Efficiency 96.5%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Eighth Brick
Size / Dimension 2.30" L x 0.90" W x 0.41" H (58.4mm x 22.9mm x 10.4mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number -
Voltage - Isolation 2.25 kV