J115F11C24VDCS.6
J115F11C24VDCS.6
J115F11C24VDCS.6
lmages are for reference only.
  • Part Number
    J115F11C24VDCS.6
  • Manufacturer
    CIT Relay and Switch
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 24V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
J115F11C24VDCS.6
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer CIT Relay and Switch
Series J115F1
Packaging Tube
RoHS Status RoHS Compliant
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 40 A
Switching Voltage 277VAC, 110VDC - Max
Load - Max Switching 9600VA, 1120W
Coil Current 25 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style PC Pin
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Insulation Class F
Must Operate Voltage 18 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 10 ms
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Approval Agency cURus, TUV
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 960 Ohms
Base Product Number J115F11
Parts with Similar Specifications
Product Attribute J115F11C24VDCS.9 J115F11C24VDCS6.6 J115F11C24VDCS6.9 J115F11C24VDCSH.6
Part Number J115F11C24VDCS.9 J115F11C24VDCS6.6 J115F11C24VDCS6.9 J115F11C24VDCSH.6
Manufacturer CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 24V RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 24V RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 24V RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 24V