J115F11C24VDCS6.6
J115F11C24VDCS6.6
J115F11C24VDCS6.6
lmages are for reference only.
  • Part Number
    J115F11C24VDCS6.6
  • Manufacturer
    CIT Relay and Switch
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 24V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
J115F11C24VDCS6.6
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer CIT Relay and Switch
Series J115F1
Packaging Tube
RoHS Status RoHS Compliant
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 40 A
Switching Voltage 277VAC, 110VDC - Max
Load - Max Switching 9600VA, 1120W
Coil Current 25 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style PC Pin
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Insulation Class F
Must Operate Voltage 18 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 10 ms
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Approval Agency cURus, TUV
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 960 Ohms