J115F11C24VDCS6.9
J115F11C24VDCS6.9
J115F11C24VDCS6.9
lmages are for reference only.
  • Part Number
    J115F11C24VDCS6.9
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 24V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
J115F11C24VDCS6.9
Manufacturer CIT Relay and Switch
Series J115F1
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 40 A
Switching Voltage 277VAC, 110VDC - Max
Load - Max Switching 9600VA, 1120W
Coil Current 37.5 mA
Coil Insulation Class F
Must Operate Voltage 18 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 10 ms
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Approval Agency cURus, TUV
Qualification -
Coil Resistance 640 Ohms