J1512CF36VAC1.2
J1512CF36VAC1.2
J1512CF36VAC1.2
lmages are for reference only.
  • Part Number
    J1512CF36VAC1.2
  • Manufacturer
    CIT Relay and Switch
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 36V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 36VAC Coil Chassis Mount
Quick Inquiry
J1512CF36VAC1.2
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer CIT Relay and Switch
Series J151
Packaging Tray
RoHS Status RoHS Compliant
Mounting Type Chassis Mount
Coil Voltage 36VAC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 12 A
Switching Voltage 300VAC - Max
Load - Max Switching 6000VA
Coil Current 97.3 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style Plug In
Seal Rating -
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 28.8 VAC
Must Release Voltage 10.8 VAC
Operate Time 25 ms
Release Time 25 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Approval Agency cURus
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 370 Ohms
Base Product Number J1512C
Parts with Similar Specifications
Product Attribute J1512CF36VAC1.2D J1512CF36VDC.9 J1512CF36VDC.9D J1512AF12VDC.9
Part Number J1512CF36VAC1.2D J1512CF36VDC.9 J1512CF36VDC.9D J1512AF12VDC.9
Manufacturer CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 36V RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 36V RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 36V RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 12V