J1512CF36VAC1.2D
J1512CF36VAC1.2D
J1512CF36VAC1.2D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    J1512CF36VAC1.2D
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 36V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 36VAC Coil Chassis Mount
Quick Inquiry
J1512CF36VAC1.2D
Mounting Type Chassis Mount
Coil Voltage 36VAC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 12 A
Switching Voltage 300VAC - Max
Load - Max Switching 6000VA
Coil Current 97.3 mA
Coil Type Non Latching
Features Lighted Indicator
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 28.8 VAC
Must Release Voltage 10.8 VAC
Operate Time 25 ms
Release Time 25 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Qualification -
Coil Resistance 370 Ohms