J1512CF36VDC.9D
J1512CF36VDC.9D
J1512CF36VDC.9D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    J1512CF36VDC.9D
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 36V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 36VDC Coil Chassis Mount
Quick Inquiry
J1512CF36VDC.9D
Mounting Type Chassis Mount
Coil Voltage 36VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 12 A
Switching Voltage 300VAC - Max
Load - Max Switching 6000VA
Coil Current 24 mA
Coil Type Non Latching
Features Lighted Indicator
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 27 VDC
Must Release Voltage 3.6 VDC
Operate Time 25 ms
Release Time 25 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Qualification -
Coil Resistance 1.5 kOhms