JTE0624S3V3
JTE0624S3V3
JTE0624S3V3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    JTE0624S3V3
  • Description
    DC DC CONVERTER 3.3V 6W
  • Package
    24-DIP Module, 7 Leads
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 1.4A 9V - 36V Input
Quick Inquiry
JTE0624S3V3
Manufacturer XP Power
Series JTE (6W)
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 1.4A
Power (Watts) 6 W
Applications ITE (Commercial)
Features OCP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Efficiency 76%
Mounting Type Through Hole
Package / Case 24-DIP Module, 7 Leads
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.41" H (31.8mm x 20.3mm x 10.4mm)
Standard Number 62368-1
Base Product Number JTE0624
Voltage - Isolation 1.5 kV