JTE0648S12
JTE0648S12
JTE0648S12
lmages are for reference only.
  • Part Number
    JTE0648S12
  • Manufacturer
    XP Power
  • Description
    DC DC CONVERTER 12V 6W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    24-DIP Module, 7 Leads
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 500mA 18V - 75V Input
Quick Inquiry
JTE0648S12
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer XP Power
Series JTE (6W)
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 500mA
Power (Watts) 6 W
Applications ITE (Commercial)
Features OCP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Efficiency 84%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 24-DIP Module, 7 Leads
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.41" H (31.8mm x 20.3mm x 10.4mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number 62368-1
Base Product Number JTE0648
Voltage - Isolation 1.5 kV