JTE0648D15
JTE0648D15
JTE0648D15
lmages are for reference only.
  • Part Number
    JTE0648D15
  • Description
    DC DC CONVERTER +/-15V 6W
  • Package
    24-DIP Module, 8 Leads
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 200mA, 200mA 18V - 75V Input
Quick Inquiry
JTE0648D15
Manufacturer XP Power
Series JTE (6W)
Type Isolated Module
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 200mA, 200mA
Power (Watts) 6 W
Applications ITE (Commercial)
Features OCP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Efficiency 84%
Mounting Type Through Hole
Package / Case 24-DIP Module, 8 Leads
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.41" H (31.8mm x 20.3mm x 10.4mm)
Standard Number 62368-1
Base Product Number JTE0648
Voltage - Isolation 1.5 kV