K102K10C0GF5TH5
K102K10C0GF5TH5
K102K10C0GF5TH5
  • Delivery Services
1000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Quick Inquiry
K102K10C0GF5TH5
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series Mono-Kap™ K
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max) 0.244" (6.20mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)