K102K10X7RH53L2
K102K10X7RH53L2
K102K10X7RH53L2
  • Delivery Services
1000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
Quick Inquiry
K102K10X7RH53L2
Series Mono-Kap™ K
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max) 0.205" (5.20mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)