K102K10X7RF5UH5
K102K10X7RF5UH5
K102K10X7RF5UH5
  • Delivery Services
1000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
Quick Inquiry
K102K10X7RF5UH5
Series Mono-Kap™ K
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max) 0.244" (6.20mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)