KDV02DR100ET
KDV02DR100ET
KDV02DR100ET
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KDV02DR100ET
  • Manufacturer
    Ohmite
  • Description
    RES 0.1 OHM 0.5% 1/10W 0201
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0201 (0603 Metric)
  • Delivery Services
100 mOhms ±0.5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Current Sense Metal Film
Quick Inquiry
KDV02DR100ET
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Chip Resistor Surface Mount -
Manufacturer Ohmite
Series KDV
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 100 mOhms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Composition Metal Film
Features Current Sense
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package 0201
Ratings -
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) 0.012" (0.31mm)