KDV02DR510ET
KDV02DR510ET
KDV02DR510ET
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KDV02DR510ET
  • Description
    RES 0.51 OHM 0.5% 1/10W 0201
  • Delivery Services
510 mOhms ±0.5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Current Sense Metal Film
Quick Inquiry
KDV02DR510ET
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 510 mOhms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Composition Metal Film
Features Current Sense
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Ratings -
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) 0.012" (0.31mm)