KDV02FR120ET
KDV02FR120ET
KDV02FR120ET
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KDV02FR120ET
  • Description
    RES 0.12 OHM 1% 1/10W 0201
  • Delivery Services
120 mOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Current Sense Metal Film
Quick Inquiry
KDV02FR120ET
RoHS Status ROHS3 Compliant
Resistance 120 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Composition Metal Film
Features Current Sense
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Ratings -
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) 0.012" (0.31mm)