KPCIEX-T280-1BK
KPCIEX-T280-1BK
KPCIEX-T280-1BK
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KPCIEX-T280-1BK
  • Manufacturer
    Kycon, Inc.
  • Description
    CONN PCI EXP FMALE 280POS 0.039
  • Delivery Services
280 Position Female Connector PCI Express™ Gold 0.039" (1.00mm) Black
Quick Inquiry
KPCIEX-T280-1BK
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Manufacturer Kycon, Inc.
Series
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Series KPCIEX
Card Type PCI Express™
Gender Female
Number of Positions/Bay/Row -
Number of Positions 280
Card Thickness 0.062" (1.57mm)
Number of Rows 2
Pitch 0.039" (1.00mm)
Read Out Dual
Features Board Guide, Locking Ramp
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Contact Material Phosphor Bronze
Contact Finish Gold
Contact Finish Thickness Flash
Contact Type Cantilever
Color Black
Flange Feature -
Operating Temperature -
Material - Insulation Thermoplastic
Base Product Number KPCIEX
Termination Rows -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute KPCIEX-T280-1BK30 KPCIEX-T280-2BK KPCIEX-T280-2BK30 KPCIEX-T280-3BK
Part Number KPCIEX-T280-1BK30 KPCIEX-T280-2BK KPCIEX-T280-2BK30 KPCIEX-T280-3BK
Manufacturer Kycon, Inc. Kycon, Inc. Kycon, Inc. Kycon, Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CONN PCI EXP FMALE 280POS 0.039 CONN PCI EXP FMALE 280POS 0.039 CONN PCI EXP FMALE 280POS 0.039 CONN PCI EXP FMALE 280POS 0.039