KPCIEX-T280-2BK
KPCIEX-T280-2BK
KPCIEX-T280-2BK
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KPCIEX-T280-2BK
  • Description
    CONN PCI EXP FMALE 280POS 0.039
  • Delivery Services
280 Position Female Connector PCI Express™ Gold 0.039" (1.00mm) Black
Quick Inquiry
KPCIEX-T280-2BK
Manufacturer Kycon, Inc.
Series
Number of Positions 280
Card Thickness 0.062" (1.57mm)
Number of Rows 2
Pitch 0.039" (1.00mm)
Read Out Dual
Features Board Guide, Locking Ramp
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Contact Material Phosphor Bronze
Contact Finish Gold
Contact Finish Thickness Flash
Contact Type Cantilever
Color Black
Flange Feature -
Operating Temperature -
Material - Insulation Thermoplastic
Base Product Number KPCIEX
Termination Rows -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute KPCIEX-T280-2BK30 KPCIEX-T280-1BK KPCIEX-T280-1BK30 KPCIEX-T280-3BK
Part Number KPCIEX-T280-2BK30 KPCIEX-T280-1BK KPCIEX-T280-1BK30 KPCIEX-T280-3BK
Manufacturer Kycon, Inc. Kycon, Inc. Kycon, Inc. Kycon, Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CONN PCI EXP FMALE 280POS 0.039 CONN PCI EXP FMALE 280POS 0.039 CONN PCI EXP FMALE 280POS 0.039 CONN PCI EXP FMALE 280POS 0.039