LGW2E152MELC45
LGW2E152MELC45
LGW2E152MELC45
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LGW2E152MELC45
  • Description
    CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP TH
  • Delivery Services
1500 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LGW2E152MELC45
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1500 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 250 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 3.45 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.625 A @ 50 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)