LGW2E391MELA30
LGW2E391MELA30
LGW2E391MELA30
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LGW2E391MELA30
  • Description
    CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP TH
  • Delivery Services
390 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LGW2E391MELA30
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 390 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 250 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.95 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.925 A @ 50 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)