LGW2E471MELB25
LGW2E471MELB25
LGW2E471MELB25
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LGW2E471MELB25
  • Description
    CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP TH
  • Delivery Services
470 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LGW2E471MELB25
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 470 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 250 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 2.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.3 A @ 50 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)