LLS2W101MELA
LLS2W101MELA
LLS2W101MELA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LLS2W101MELA
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Snap-In
  • Delivery Services
100 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
LLS2W101MELA
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series LLS
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 970 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.3871 A @ 50 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)