LLS2W221MELA
LLS2W221MELA
LLS2W221MELA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LLS2W221MELA
  • Description
    CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP TH
  • Delivery Services
220 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
LLS2W221MELA
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.59 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.2737 A @ 50 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 1.575" (40.00mm)