LLS2W101MELY
LLS2W101MELY
LLS2W101MELY
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LLS2W101MELY
  • Description
    CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP TH
  • Delivery Services
100 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
LLS2W101MELY
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 880 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.2584 A @ 50 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max) 1.378" (35.00mm)