LP2618MT100
LP2618MT100
LP2618MT100
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LP2618MT100
  • Manufacturer
    Stackpole Electronics Inc
  • Description
    1608, 20%, T&R, 100 Inductance (
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
10 µH Unshielded Inductor 1.1 A 160mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
LP2618MT100
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series LP
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type -
Material - Core -
Inductance 10 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.1 A
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 160mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max) 0.115" (2.92mm)