LP2618MT2R2
LP2618MT2R2
LP2618MT2R2
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LP2618MT2R2
  • Description
    1608, 20%, T&R, 2R2 Inductance (
  • Delivery Services
2.2 µH Unshielded Inductor 2.3 A 70mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
LP2618MT2R2
Material - Core -
Inductance 2.2 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.3 A
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 70mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max) 0.115" (2.92mm)