LP2618MT330
LP2618MT330
LP2618MT330
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LP2618MT330
  • Description
    1608, 20%, T&R, 330 Inductance (
  • Delivery Services
33 µH Unshielded Inductor 580 mA 510mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
LP2618MT330
Material - Core -
Inductance 33 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 580 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 510mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max) 0.115" (2.92mm)