LWW0805JT1R8
LWW0805JT1R8
LWW0805JT1R8
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LWW0805JT1R8
  • Description
    0805, 5%, 1R8 Inductance (nH)
  • Delivery Services
1.8 µH Unshielded Wirewound Inductor 170 mA 2.5Ohm Max 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
LWW0805JT1R8
Material - Core Ceramic
Inductance 1.8 µH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 170 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 2.5Ohm Max
Q @ Freq 16 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant 80MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
Supplier Device Package 0805
Size / Dimension 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max) 0.063" (1.60mm)