LWW0805JT2N8
LWW0805JT2N8
LWW0805JT2N8
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LWW0805JT2N8
  • Manufacturer
    Stackpole Electronics Inc
  • Description
    0805, 5%, 2N8 Inductance (nH)
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0805 (2012 Metric)
  • Delivery Services
2.8 nH Unshielded Wirewound Inductor 800 mA 60mOhm Max 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
LWW0805JT2N8
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series LWW
Packaging Bulk
RoHS Status
Type Wirewound
Material - Core Ceramic
Inductance 2.8 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 800 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 60mOhm Max
Q @ Freq 80 @ 1.5GHz
Frequency - Self Resonant 7.9GHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 250 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package 0805
Size / Dimension 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max) 0.063" (1.60mm)