MCMA50P1200TA
Manufacturer
IXYSDescription
SCR MODULE 1.2KV 50A TO240AA
Datasheet
DatasheetPackage
TO-240AA
Request for Quotation
MCMA50P1200TA
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
SCR Module 1.2 kV 79 A Series Connection - All SCRs Chassis Mount TO-240AA
MCMA50P1200TA
| Category | Discrete Semiconductor Products - Thyristors - SCRs Modules |
| Manufacturer | IXYS |
| Series | - |
| Packaging | Box |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Structure | Series Connection - All SCRs |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs |
| Voltage - Off State | 1.2 kV |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 50 A |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 79 A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1.5 V |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 78 mA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 800A, 865A |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 100 mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 140°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | TO-240AA |
| Base Product Number | MCMA50 |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Product Attribute |  |
| Part Number | MCMA50P1200TA | MCMA50P1600TA | MCMA50P1600TA | MCMA50PD1200TB |
| Manufacturer | IXYS | IXYS | IXYS | IXYS |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | SCR MODULE 1.2KV 50A TO240AA | SCR MODULE 1.6KV 50A TO240AA | SCR MODULE 1.6KV 50A TO240AA | SCR MODULE 1.2KV 50A TO240AA |