MCMA50PD1600TB
Manufacturer
IXYSDescription
SCR MODULE 1.6KV 50A TO240AA
Request for Quotation
MCMA50PD1600TB
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
SCR Module 1.6 kV 79 A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount TO-240AA
MCMA50PD1600TB
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode |
| Voltage - Off State | 1.6 kV |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 50 A |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 79 A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1.5 V |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 78 mA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 800A, 865A |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 100 mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 140°C (TJ) |
| Product Attribute |  |
| Part Number | MCMA50PD1200TB | MCMA50PD1200TB | MCMA50PD1600TB | MCMA110P1200TA |
| Manufacturer | IXYS | IXYS | IXYS | IXYS |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | SCR MODULE 1.2KV 50A TO240AA | SCR MODULE 1.2KV 50A TO240AA | SCR MODULE 1.6KV 50A TO240AA | SCR MODULE 1.2KV 110A TO240AA |