MCMA550PD1600PTSF
Manufacturer
IXYSDescription
SCR MODULE 1.6KV SIMBUS F
Datasheet
DatasheetPackage
SimBus F
Request for Quotation
MCMA550PD1600PTSF
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
SCR Module 1.6 kV Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount SimBus F
MCMA550PD1600PTSF
| Category | Discrete Semiconductor Products - Thyristors - SCRs Modules |
| Manufacturer | IXYS |
| Series | - |
| Packaging | Box |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode |
| Voltage - Off State | 1.6 kV |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | - |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | - |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | - |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | - |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | - |
| Current - Hold (Ih) (Max) | - |
| Operating Temperature | - |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | SimBus F |
| Base Product Number | MCMA550 |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Product Attribute |  |
| Part Number | MCMA550PD1600PTSF | MCC255-16IO1 | MCC240-65IO2 | MCC501-14IO2 |
| Manufacturer | IXYS | IXYS | IXYS | IXYS |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | SCR MODULE 1.6KV SIMBUS F | MOD THYRISTOR DUAL 1600V Y1-CU | THYRISTOR DUAL MODULE 240A 6500V | MOD THYRISTOR DUAL 14KV |