Part Number
MGM3JB1M00
Manufacturer
Stackpole Electronics IncDescription
RES 1M OHM 5% 3W AXIAL
Datasheet
DatasheetPackage
Axial
In Stock
31,094 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

MGM3JB1M00
lmages are for reference only.MGM3JB1M00
RES 1M OHM 5% 3W AXIAL
DatasheetAxial
31,094 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

1 MOhms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Safety Metal Film
MGM3JB1M00

| Category | Resistors - Through Hole Resistors - |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc |
| Series | MGM |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Resistance | 1 MOhms |
| Tolerance | ±5% |
| Power (Watts) | 3W |
| Composition | Metal Film |
| Features | Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Safety |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C |
| Package / Case | Axial |
| Supplier Device Package | Axial |
| Size / Dimension | 0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | MGM3JB120K | MGM3JB130K | MGM3JB150K | MGM3JB180K |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc | Stackpole Electronics Inc | Stackpole Electronics Inc | Stackpole Electronics Inc |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | RES 120K OHM 5% 3W AXIAL | RES 130K OHM 5% 3W AXIAL | RES 150K OHM 5% 3W AXIAL | RES 180K OHM 5% 3W AXIAL |
| Series | Stackpole Electronics Inc | Stackpole Electronics Inc | Stackpole Electronics Inc | Stackpole Electronics Inc |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |