MHR-10-HUAS
MHR-10-HUAS
MHR-10-HUAS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MHR-10-HUAS
  • Description
    CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.100" (2.54mm)
Quick Inquiry
MHR-10-HUAS
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 10
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Termination Solder
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks, Short
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post 0.157" (4.00mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.331" (8.40mm)
Features Keying Slot
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 3A
Voltage Rating 250VAC