MHR-14-VUAL
MHR-14-VUAL
MHR-14-VUAL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MHR-14-VUAL
  • Description
    CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
Quick Inquiry
MHR-14-VUAL
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 14
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks, Long
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post 0.134" (3.40mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.661" (16.79mm)
Contact Material Brass
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Features Keying Slot, Mounting Flange
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 1A
Voltage Rating 250VAC