MHR-14-HUAL
MHR-14-HUAL
MHR-14-HUAL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MHR-14-HUAL
  • Manufacturer
    Adam Tech
  • Description
    CONN HEADER R/A 14POS 2.54MM
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 14 position 0.100" (2.54mm)
Quick Inquiry
MHR-14-HUAL
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer Adam Tech
Series MHR
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 14
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded All
Style Board to Cable/Wire
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Termination Solder
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks, Long
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post 0.142" (3.60mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.331" (8.40mm)
Contact Shape Square
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Contact Finish - Post Gold
Contact Material Brass
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features Keying Slot
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 3A
Voltage Rating 250VAC