Part Number
MIB1000AKKMGNHWS
Manufacturer
Vishay Electro-FilmsDescription
MIB 10% 100PPM WS
Datasheet
DatasheetPackage
Nonstandard
In Stock
27,062 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

MIB1000AKKMGNHWS
lmages are for reference only.MIB1000AKKMGNHWS
MIB 10% 100PPM WS
DatasheetNonstandard
27,062 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

100 Ohms ±10% 0.025W Chip Resistor Nonstandard Bonding Mountable, Moisture Resistant, RF, High Frequency Thin Film
MIB1000AKKMGNHWS

| Category | Resistors - Chip Resistor Surface Mount - |
| Manufacturer | Vishay Electro-Films |
| Series | |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mfr | Vishay Electro-Films |
| Series | MIB |
| Resistance | 100 Ohms |
| Tolerance | ±10% |
| Power (Watts) | 0.025W |
| Composition | Thin Film |
| Features | Bonding Mountable, Moisture Resistant, RF, High Frequency |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Ratings | - |
| Size / Dimension | 0.020" L x 0.010" W (0.50mm x 0.25mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.012" (0.30mm) |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | MIB1000AKKSGGHWS | MIB10000FKSGGHWS | MIB10000FKSGNHWS | MIB1000AFKMGNHT5 |
| Manufacturer | Vishay Electro-Films | Vishay Electro-Films | Vishay Electro-Films | Vishay Electro-Films |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | MIB 10% 100PPM WS | MIB 1% 100PPM WS | MIB 1% 100PPM WS | MICROWAVE RESISTOR, 0201, 100 OH |
| Series | Vishay Electro-Films | |||
| Packaging | Tray |

Recommended Products

| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |