MJSB-10PL89
MJSB-10PL89
MJSB-10PL89
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MJSB-10PL89
  • Manufacturer
    ITT Cannon, LLC
  • Description
    CONN HEADER VERT 10POS
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole 10 position
Quick Inquiry
MJSB-10PL89
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer ITT Cannon, LLC
Series MJS
Packaging Bulk
RoHS Status
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating -
Number of Positions 10
Number of Rows 3
Row Spacing - Mating -
Number of Positions Loaded All
Style Board to Cable/Wire
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Fastening Type Threaded
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post -
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.170" (4.32mm)
Contact Shape Circular
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Contact Finish - Post -
Contact Material Copper Alloy
Insulation Material Diallyl Phthalate (DAP)
Features -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating -
Insulation Color Green
Current Rating (Amps) 3A
Voltage Rating 400V