MKS0C011000B00KSSD
MKS0C011000B00KSSD
MKS0C011000B00KSSD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MKS0C011000B00KSSD
  • Manufacturer
    WIMA
  • Description
    MKS 02 1000 pF 63 VDC 10% Standa
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
1000 pF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Quick Inquiry
MKS0C011000B00KSSD
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Film Capacitors -
Manufacturer WIMA
Series MKS 02
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Capacitance 1000 pF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 40V
Voltage Rating - DC 63V
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C