MLF2012E120JT000
MLF2012E120JT000
MLF2012E120JT000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MLF2012E120JT000
  • Description
    FIXED IND 12UH 15MA 900 MOHM SMD
  • Delivery Services
12 µH Shielded Multilayer Inductor 15 mA 900mOhm Max 0805 (2012 Metric)
Quick Inquiry
MLF2012E120JT000
Material - Core Ferrite
Inductance 12 µH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 15 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 900mOhm Max
Q @ Freq 50 @ 2MHz
Frequency - Self Resonant 25MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 2 MHz
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.057" (1.45mm)